Duvar Kağıdı Nasıl Silinir ? Tariflere göre nemli bir bezle hafifçe silinmeli. Peki her duvar kağıdı hafifçe mi silinmeli? Yağ lekesi olan bir duvar kağıdı silinebilir mi? Kalemle çizilirse duvar kağıdından bu yazı silinebilir mi? duvar kağıdı nasıl silinir silinebilirlik düzeyleri nedir? Hangi kağıt hiç silinmez?

Duvar Kağıdı Nasıl Silinir
Duvar Kağıdı Nasıl Silinir

Duvar kağıdı nasıl silinir?

Duvar kağıtlarının silinebilirliğini belirtmek için semboller düzenlenmiştir. Bu sembollerin karşılığındaki açıklamalara göre duvar kağıdının silinebilirliğini ve silinmeye karşı dayanıklılığını belirtelim.

Satın aldığınız duvar kağıdının rulosunda bu işaretlerden sadece biri bulunmaktadır. Eğer duvar kağıdı şu an duvarınızda ise silinmesi ile ilgili yine bu bilgiler size yardım edecektir. Duvar kağıdınızın marka modelini bularak kağıt bilgilerini sitemizden sorgulayıp silinebilirlik durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Silinebilirlik - Suya DayanıksızBu işareti gördüğünüz duvar kağıdı varsa işte bu duvar kağıdı hiç silinmez denilebilecek niteliktedir. Ouvar kağıdınız neredeyse suluboya ile boyanmış gibi suya karşı dayanıklılık seviyesi en azdır. Hafif lekeler ufak dokunuşlarla nemli bezle silinebilir. Silmeseydiniz daha mı iyi olurdu diye düşündürebilecek bir kağıt türü. Neyse ki bu kağıt türü ülkemizde yaygın değil ve bizim binlerce modelimiz içerisinde böyle bir kağıt türü yok. Bu nedenle derin bir nefes alabilirsiniz. Bu kağıtlar için açıklama Suya dayanıklı; Lekelere nemli bir sünger vurulabilir şeklinde geçmektedir.

Silinebilirlik - Suya Az DayanıklıBu simgenin bulunduğu duvar kağıtları silinebilirlik seviyesi sitemizde “Az” olarak belirtilen duvar kağıtlarıdır. Hafif lekeler nemli bir süngerle çıkartılabilir. Fırça sürülmez. Yağlı lekelerde özel teknikle temizlik gerekir. Sabunlu su kullanılamaz.

Silinebilirlik - Suya DayanıklıBu simgenin bulunduğu duvar kağıtları silinebilirlik seviyesi sitemizde “Orta” olarak belirtilen duvar kağıtlarıdır. Yüksek Derecede Temizlenebilir; Yağ haricindeki lekeler hafif sabunlu su ve sünger ile çıkarılabilir. Fırça sürülmez. Temizlenebilirlik açısından uygundur. Sabunlu su kullanabilirsiniz.

Silinebilirlik - Suya Aşınmaya DayanıklıBu simgenin bulunduğu duvar kağıtları silinebilirlik seviyesi sitemizde “İyi” olarak belirtilen duvar kağıtlarıdır.  Bu simgenin bulunduğu duvar kağıtları sıkı temizliği sevenler için. Fırçaya Dayanıklı; Suda çözünür lekeleri hafif sabunlu su veya hafif aşındırıcı ve sünger veya yumuşak fırça ile temizleyin. Kağıt kalitesi yüksek olduğundan hafif aşındırıcı maddeler kullanılabilir.

Silinebilirlik - Suya ve Fırçaya Dayanıklı Bu simgenin bulunduğu duvar kağıtları yine silinebilirlik seviyesi tek çizgi ile gösterilen ürün grubu gibi ülkemizde nadiren görülür. Aşınmaya Dirençli; Suda çözünür lekeleri hafif sabunlu veya hafif aşındırıcı ve sünger veya yumuşak fırça ile temizlenir.

 

Kalemle çizilmiş duvar kağıdı silinebilir mi?

Kalemle çizilen duvar kağıtları Orta ve İyi derecede belirtilen duvar kağıtları için mümkündür. Bu duvar kağıtlarında sadece nemli bez değil aynı zamanda sabunlu su veya fırça kullanılabildiğinden duvardan yazıları silebilirsiniz.

 

Her ne kadar silinebilirlik seviyesi simge ile gösterilen ve uluslararası standartlara göre 5 tane olsa da ülkemizde bu seviyelerden en düşüğü ve en yükseği nadiren görülür. Sitemizde bu duvar kağıtlarından bulunmamaktadır. Sitemizde simgeleri gösterilen Az , Orta , İyi derecede silineblirlik özellikleri gösterilen ürünler satılmaktadır.

Aslında silinebilirlik kadar önemli olan bir başka özellik Sökülebilirlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir